Advil ve Tylenol

Advil ve Tylenol her ikisi de ağrıyı hafifletmek ve ateşleri azaltmak için kullanılan ilaçlardır. Advil ayrıca anti-enflamatuar özelliklere sahiptir, bu nedenle artrit veya eklem ağrısının tedavisinde kullanılır. İki ilacın etki mekanizmaları ve yan etkileri arasında farklılıklar vardır.

Advil'deki aktif bileşen ibuprofendir, Tylenol'da ise asetaminofendir. Çocuklar kusuyorlarsa, susuz kalıyorlarsa veya fazla yemiyorlarsa Advil'i almamalıdırlar; Advil'i sadece bir şey yemişlerse almalılar.

Yüksek veya uzun süreli Advil dozları mide astarına veya böbreklere zarar verebilir. Öte yandan, çok fazla Tylenol karaciğere zarar verebilir.

Karşılaştırma Tablosu

Farklılıklar - Benzerlikler - Advil ve Tylenol karşılaştırma tablosu
AdvilTylenol
Genellikle Ateş, adet krampları, sinüzit, boğaz kasları, diş ağrısı, kulak ağrısı, sırt ağrısı, spor yaralanmaları. Baş ağrısı, artrit
Dozaj Doz başına 200-800 mg Doz başına 325-650 mg
Formlar Advil, tabletler, çiğnenebilir tabletler, kapsüller, jelkaplar, süspansiyonlar ve oral damlalar şeklinde mevcuttur. Tylenol sıvı süspansiyon, çiğneme tabletleri, jelkaplar, jeltablar ve fitillerde bulunur.
Yan etkiler Bulantı, baş dönmesi, gastrointestinal kanama Böbrek, karaciğer, organ hasarı, alkol ile alındığında reaksiyona girer
Aktif bileşen ibuprofen asetaminofen
Hareket mekanizması Siklooksijenazları inhibe ederek etki eder (COX-1 ve COX-2) Tylenol, siklooksijenaz COX-1 ve COX-2'nin zayıf bir inhibitörü olarak kabul edilir, ancak muhtemelen üçüncü bir varyant COX-3'ü inhibe eder.
Sahip olduğu marka Pfizer (eski adıyla Wyeth) McNeil Tüketici Sağlığı, Johnson & Johnson'ın iştiraki.
FDA onayı 1974 26 Mayıs 1976
Yararları Vücut ağrısından kurtulma (artrit dahil), ateş azaltma, anti pıhtılaşma Vücut ve kas ağrısından kurtulma, baş ağrısından kurtulma, ateş azaltma.
Tezgahta mevcut Evet Evet

İçindekiler: Advil vs Tylenol

  • 1 Tylenol vs Advil'de aktif bileşen
  • 2 Asetaminofen ve Ibuprofen En Uygun
  • 3 Etki mekanizması
    • 3.1 Metabolizma
  • 4 Dozaj
  • 5 Riskler ve Yan Etkiler
    • 5.1 Ne zaman kaçınılmalıdır (Kontrendikasyonlar)
    • 5.2 Hamilelik
  • 6 Hatırlama
  • 7 Hazırlık / Form
  • 8 İlaç etkileşimleri
  • 9 Kaynaklar

Aktif madde Tylenol vs Advil

İçindeki aktif bileşen Advil steroidal olmayan bir anti-enflamatuar ilaç olan ibuprofendir. Öte yandan, aktif bileşen Tylenol bir analjezik ve antipiretik bir ajan olan asetaminofen (parasetamol olarak da bilinir).

Advil ve Tylenol bir ilaç deposunda.

Asetaminofen ve Ibuprofen En Uygunudur

Hem ibuprofen hem de asetaminofen anti-piretiktir (ateş düşürücü ilaçlar). Bununla birlikte, bazı çalışmalar ibuprofen'in bu alanda hafif bir kenara sahip olduğunu göstermektedir..

İbuprofen (Advil veya Motrin) ayrıca belirli ağrı ve iltihaplanma türleri için daha iyidir - sırt ağrısı, adet krampları, boğaz kasları, diş ağrıları ve kulak ağrıları. İngiliz Tıp Dergisi'nde yayınlanan bir derleme şu sonuca varmıştır:

  • parasetamol [aka asetaminofen veya Tylenol] bel ağrısı olan hastalarda ağrıyı ve özürlülüğü azaltmada veya yaşam kalitesini artırmada etkisizdir.
  • parasetamol [aka asetaminofen veya Tylenol] kalça veya diz osteoartriti olan hastalarda ağrı ve özürlülüğü azaltmak için küçük fakat klinik olarak önemli olmayan bir yarar sağlar
  • parasetamol [asetaminofen veya Tylenol] alan hastaların, oral plasebo alanlara kıyasla karaciğer fonksiyon testlerinde anormal sonuçlara sahip olma olasılığı yaklaşık dört kat daha fazladır

Baş ağrısı ve artrit ağrısı için tylenol tercih edilir.

Hareket mekanizması

Advil, siklooksijenazları (COX-1 ve COX-2) ve böylece vücut tarafından yaralanma ve iltihaplanmaya yanıt olarak üretilen prostaglandinleri inhibe ederek etki eder. Asetaminofen (Tylenol'ün aktif bileşeni) prostaglandinlerin sentezinin zayıf bir inhibitörüdür.

Tylenol'ün etki mekanizması Advil'den farklıdır, çünkü Tylenol'ün COX-1 ve COX-2'nin daha zayıf bir inhibitörü olduğu düşünülmektedir. Üçüncü bir COX-3 varyantını inhibe etme olasılığı bilim adamları tarafından araştırılmaktadır..

Metabolizma

Tylenol ve Advil'in her ikisi de karaciğerde metabolize olur, toksik olmayan ürünlere ayrılır ve daha sonra böbrekler tarafından idrarla atılır..

Dozaj

Advil için yetişkin dozu günde maksimum dört kez olmak üzere doz başına yaklaşık 200 mg ila 800 mg'dır. Çocuklarda doz 5-10 mg / Kg'dır. Doz aşımı durumunda doktorunuza danışın.

Yetişkinler için Tylenol dozu her 4 ila 6 saatte bir 325-650 mg'dır. Çocuklarda, bu doz daha azdır - vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 7 mg. Aşırı dozda Tylenol almak yan etkilere neden olabilir ve bundan kaçınılmalıdır..

Riskler ve Yan Etkiler

Advil'in yüksek dozlarda ortak yan etkileri bulantı, gastrointestinal kanama, mide ülseri, ishal, kabızlık, baş ağrısı, baş dönmesi, tuz ve sıvı tutma ve hipertansiyonu içerir. Diğer nadir yan etkiler arasında özofagus ülserleri, kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği ve konfüzyon sayılabilir..

Asetaminofen (Tylenol) aşırı dozuna bağlı yan etkiler arasında mide kanaması, böbrek veya karaciğer hasarı, mide ağrısı veya şişme, baş dönmesi, solunum zorluğu ve diğer reaksiyonlar gibi ciddi alerjik reaksiyon riski bulunur..

Ne zaman kaçınılmalıdır (Kontrendikasyonlar)

Kalp cerrahisinden önce ve sonra İbuprofen'den (Advil) kaçınılmalıdır, çünkü tüm NSAID'lerin (steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar) kardiyovasküler sisteme olan riskleri. Aspirin veya naproksen gibi diğer NSAID'lere alerjiniz varsa ibuprofen'e de alerjiniz olabilir.

Gebelik

Advil (ibuprofen) ve Motrin gibi NSAID'lerin bir kerelik kullanımı, gebeliğin ilk iki trimesterinde genellikle güvenli kabul edilir. Ibuprofen bir kategori C ilacıdır, yani risk göz ardı edilmemiştir - hayvan çalışmaları fetüslerde olumsuz etkiler bulmuştur; insanlarda yeterli ve iyi kontrol edilmiş bir çalışma yoktur, ancak potansiyel faydalar, potansiyel risklere rağmen hamile kadınlarda ilacın kullanımını gerektirebilir..

Asetaminofen (Tylenol) de problemlerle ilişkilidir ve aynı zamanda bir Kategori C ilacıdır. Yayınlanan bir çalışma JAMA Pediatri 2016 yılında

Asetaminofen'e doğum öncesi maruz kalan çocuklar çoklu davranış zorlukları açısından artmış bir risk altındadır ve dernekler, doğum sonrası veya eşin asetaminofen kullanımı için gözlemlenmedikleri sürece asetaminofen kullanımına bağlı ölçülmemiş davranışsal veya sosyal faktörlerle açıklanmamaktadır. Her ne kadar bu sonuçların halk sağlığı tavsiyesine etkileri olabilirse de, bulguları tekrarlamak ve mekanizmaları anlamak için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir..

Geri Çağrılan

Tylenol iki kez geri çağrıldı. 1982 Chicago Tylenol cinayetleri Amerika Birleşik Devletleri'nde büyük bir korkuya neden oldu ve şirketin 31 milyon şişe tableti hatırlamasına neden oldu. Bu marka için büyük bir darbe oldu ama iyileşti ve birkaç yıl içinde yavaş yavaş yeniden inşa edildi.

Ocak 2010'da başka bir Tylenol geri çağrısı vardı. 15 Ocak 2010'da, ilk tüketici şikayetlerini aldıktan 20 ay sonra, Johnson & Johnson, Benadryl, Motrin, Rolaids, Simply Sleep, St. dahil olmak üzere yüzlerce popüler ilacın gönüllü olarak geri çağrıldığını duyurdu. Joseph Aspirin ve Tylenol. Geri çağırma, ambalajın kimyasal 2,4,6-tribromoanisol ile kontaminasyonundan kaynaklandığından şüphelenilen bir küf kokusu şikayetlerinden kaynaklanıyordu..

Advil hiçbir zaman geri çağırma konusu olmadı, bu nedenle Tylenol'den kesinlikle daha iyi bir sicile sahip.

Hazırlık / Form

Advil, tabletler, çiğnenebilir tabletler, kapsüller, süspansiyonlar ve oral damlalar şeklinde mevcuttur. Tylenol sıvı süspansiyon, çiğneme tabletleri, jelkaplar, jeltablar ve fitillerde bulunur.

İlaç etkileşimleri

Aminoglikozidler veya warfarin gibi diğer ilaçlarla birlikte alınan Advil yan etkilere neden olabilir ve bundan kaçınılmalıdır. Karbamazepin, izoniazid, rifampin ve kolestiramin gibi ilaçlar Tylenol'ün etkisini azaltır.

Referanslar

  • Vikipedi: Tylenol
  • Vikipedi: Advil
  • Etki mekanizması parasetamol - NIH
  • asetaminofen - MedicineNet
  • ibuprofen - MedicineNet
  • Parasetamolün (asetaminofen) omurga ağrısı ve osteoartrit için etkinliği ve güvenliği - İngiliz Tıp Dergisi